آغاز عملیات اجرایی پروژه میدان آذربایجان

به گزارش خبرآنلاین از تبریز، صادق نجفی، شهردار کلانشهر تبریز در مراسم آغاز عملیات اجرایی پروژه عظیم میدان آذربایجان، میدان آذربایجان را از گره‌های اصلی ترافیک شهر تبریز خواند و گفت: دستاوردهای اجرای این پروژه، فراتر از مباحث ترافیکی بوده و قطعا در شاخص‌های اجتماعی و فرهنگی این منطقه تاثیرگذار خواهد بود.
وی با تاکید بر در نظر گرفتن اولویتهای انسانی و فرهنگ اجتماعی در اجرای پروژه های عمرانی توسط شهرداری گفت: تمهیدات ترافیکی لازم در اجرای پروژه میدان آذربایجان، باید طوری پیش‌بینی شود که با توجه به وسعت میدان، پیامد ترافیکی، بصری و آلودگی‌صوتی به حداقل برسد.

صادق نجفی افزود: با توجه به مجاورت این میدان با فرودگاه بین‌المللی و نبود امکان ایجاد المان‌ مرتفع در آن، باید مطالعات لازم برای ایجاد المان‌های متناسب با شان اجتماعی میدان آذربایجان مورد توجه قرار گیرد.

 

ازم به ذکر است، با آغاز پروژه عظیم مسیردهی و اصلاح میدان آذربایجان، امکان دسترسی به چهار مسیر بلوار شهید بابایی، اتوبان پاسداران، بلوار آذربایجان و بلوار ستارخان از طریق خطوط رفت و برگشت فراهم می‌شود.
این پروژه شامل سه رمپ «پاسداران - آذربایجان»، «بابایی - آذربایجان» و «آذربایجان - بابایی» در قالب مسیرهای طبقاتی و همچنین مسیر عبور تراموا، عابر پیاده و دوچرخه در محدوده مرکزی میدان پیش‌بینی شده است. 
پروژه میدان آذربایجان با 260 هزار مترمکعب حجم خاکبرداری، 32 هزار مترمربع بتن‌ریزی، 35 هزار تن آسفالت‌ریزی و 11 هزار مترحفاری شمع به عنوان یکی از کم‌نظیرترین حرکت‌های دوره‌های مختلف توسعه و عمران شهر تبریز، پس از بررسی‌ها و مطالعات ترافیکی و تاثیرات اجتماعی و فرهنگی در دستور کار مجریان عمرانی شهرداری تبریز قرار گرفته است.
گفتنی است، پیش‌بینی می‌شود تا در دو سال آتی اتمام عملیات اجرایی میدان آذربایجان نقش چشمگیری در کاهش تراکم ترافیکی شهر و صرفه‌جویی در وقت و هزینه شهروندان داشته باشد.
 

۱۳۹۴/۸/۸